Horoz Tavuktan Üstündür

Horoz Tavuktan Üstündür

Horoz Tavuktan Üstündür haberinin gerçek görüntüsü.

Yazdır

2017-04-27 13:47

Cumhurbaşkanı Erdoğanı horoz, eski Başbakan Davutoğlunu tavuk olarak gösteren bir fotomontajı sosyal medyadan paylaştığı için cumhurbaşkanına hakaretten yargılanan Hasan Akkaya\'nın aldığı ceza, İzmir Bölge İdare Mahkemesi\'nin \'Horoz tavuktan üstündür, o halde hakaret yoktur\' kararıyla bozuldu.

İzmirli Hasan Akkaya, sosyal paylaşım sitesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk\'e hakaret içeren bir bir fotoğraf gördü.

Fotomontajla yapılan ve Facebook\'ta paylaşılan fotoğrafta, bir horozun kafa kısmına Vahdettin\'in resmi, tavuk resminin kafa kısmına ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk\'ün fotoğrafı yerleştirilmiş, fotoğrafın üst kısmında \'Hoş geldin beyim\', alt kısmında ise \'Hoş bulduk sümüklü Mustafa\' yazısına yer verilmişti.

Fotoğrafı alarak, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan\'a uyarlayan Akkaya hakkında kamu davası açıldı. 2015 yılında yapılan paylaşımlardan dolayı ilk önce Karşıyaka 7. Asliye Ceza Mahkemesi\'nde hakim karşısına çıkan Hasan Akkaya, Ahmet Davutoğlu\'na hakaret iddiasıyla yargılandı. Bu davadan beraat eden Akkaya hakkında aynı paylaşımdan dolayı bu kez Cumhurbaşkanı Erdoğan\'a hakaretten dava açıldı. Bu kez Karşıyaka 1. Asliye Ceza Mahkemesi\'nde yargılanan Akkaya ceza aldı. Makeme, sanığın Cumhurbaşkanına hakaret suçunu \'sabit\' bularak, TCK\'nın 299/1 maddesi gereğince suçun işleniş şekli de dikkate alınarak, Akkaya\'ya önce 1 yıl hapis cezası verilmesine hükmetti. Ardından bu ceza sanığın yargılama süresindeki davranışları göz önüne alınarak, 1/6 oranında indirildi ve 10 ay hapis cezasına çevrildi. Daha sonra bu ceza, 6 bin liralık paraya dönüştürüldü.

Karşıyaka 1. Asliye Ceza Mahkemesi\'nin kararını İzmir Bölge İdare Mahkemesine taşıyan Akkaya, bu kez beraat etti.